Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
Gminne eliminacje Recytatorskiego Konkursu Literatury Kaszubskiej „RodnôMòwa”
data publikacji: 18.kwi.2013

 

Piątek 12 kwietnia 2013r stał się dla Liniewa i okolicznych wiosek datą historyczną. W sali reprezentacyjnej Gminnego Ośrodka Kultury odbyły się po raz pierwszy gminne eliminacje Recytatorskiego Konkursu Literatury Kaszubskiej „RodnôMòwa”. Było to wielkie święto mowy kaszubskiej. 22 uczestników z czterech szkół –S. P. w Wysinie, S.P. w Garczynie, S.P. w Głodowie i z Zespołu Oświatowego w Liniewie zaprezentowało przepiękne interpretacje utworów poetyckich i prozatorskich  kaszubskich pisarzy.

 

 

Z powodu  wyrównanego poziomu recytacji dzieci, jurorzy zadecydowali wytypować jedynie reprezentantów do powiatu w ustalonej przez regulamin liczbie (po dwie osoby w każdej kategorii wiekowej) oraz równorzędne nagrody dla wszystkich pozostałych recytatorów.

Deklamacje uczniów oceniali: pani Anna Derra z Głodowa, znana działaczka kaszubska  – przewodnicząca jury,pani Lucyna Piwowarczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury oraz pan Grzegorz Prądziński , nauczyciel języka kaszubskiego w Wysinie i w Garczynie.

Decyzją jury,  gminę Liniewo w powiecie reprezentować będą:

– W kategorii grupa przedszkolna: Katarzyna Lempart z Z.O.w Liniewie za recytację wiersza Stanisława Janke „Pajiczёna” oraz Sandra Kistowska z S.P. w Głodowie za recytację wiersza Stanisława Janke „Pùjda”;

– W kategorii klas I – III: Oliwia Koprek z S.P. w Głodowie za recytację wiersza Karola Rzepki „Ùdbóny pies” i fragmentu opowiadania Jana Natrzecy’go „Gapiór”  oraz Szymon Górski z S.P. w Głodowie za recytację wiersza Aleksandra Labudy „Òrzech” i bajki ludowej „Czémùzajk nie żre miãsa?”

– W kategorii klas IV – VI: Wiktoria Golnauz S.P. w Wysinie za interpretację wiersza Stanisława Janke „Pùpka” i fragmentu opowiadania Jarosława Babińskiego „Cotka” iAnna Górska z S.P. w Głodowie za recytację wiersza Karoliny Serkowskiej „Co dzéń…” i fragmentu opowiadania Michała Piepera pt.:„Wanoga”

Recytatorów przygotowali nauczyciele języka kaszubskiego gminy Liniewo: Ida Czaja i Grzegorz Prądziński.

Uroczysty charakter całej imprezy podkreśliła obecność pana Mirosława Warczaka – wójta gminy  i pana Zbigniewa Werczyńskiego – dyrektora Z.O. w Liniewie.

Pan dyrektor pięknym przemówieniem otworzył 42 Konkurs „Rodny Mòwё”, podziękował wójtowi za ufundowanie posiłku dla uczestników i gości konkursu oraz cennych nagród  dla laureatów,  ciepłymi słowami dodawał otuchy i odwagi recytatorom, dla których zmagania z językiem kaszubskim na polu artystycznym było przecież ogromnym wyzwaniem.

 

 

 

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: