Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:Instytucje i firmyParafie
Wysin

 Parafia rzymsko-katolicka p.w. Wszystkich Świętych

Kościelna 1,
 83-421 Wysin

Pseudogotycki kościół poewangelicki z 1894r. w Wysinie

Gdy biskupi stali się właścicielami Wysina, Skrzydłowa, Skrzydłówka, Szatarp i założyli nowa parafię starali się o odbudowanie kościoła dla ludzi mieszkających w tych majątkach. Przypuszczać należy, ze w końcu XIII w. kościół w Wysinie już stał. Dokładnego czasu powstania kościoła dziś już ciężko jest stwierdzić z powodu braku odnośnych dokumentów. Nawet najstarsze zapiski u G. Szwengla i w aktach wizytacyjnych (1686 i 1780), piszą o czasie powstania kościoła- o pierwszym założeniu nic pewnego nie ma.

Dopiero z XVI w. są pierwsze wiadomości na temat budowli i wyglądu kościoła. Materiał był już wtedy spróchniały i kościół groził zawaleniem. Kościół budowany był oczywiście z drzewa. Parafianie sami brali się do pracy, zwożąc drzewo do reparacji lub nowej budowy. Lecz powodu nieurodzaju panował powszechny niedostatek i głód. Przez dwa lata sami gospodarze musieli kupowac chleb z innych lepszych okolic, więc w takich warunkach nie myślano za dużo o budowie kościoła. Pomimo tych niesprzyjających warunków pracowano, chociaż wolno, zwłaszcza za staraniem ówczesnego dzierżawcy włók plebańskich D. Bakowskiego, aż nareszcie postawiono nowy kościół.

W czasie wizytacji z 1584r. nie był jeszcze całkiem pokryty dachem, ale za pozwoleniem biskupa odprawiono w nim nabożeństwa.  W 1590r. przybył do Wysina ks. Biskup H. Rozrażewski i konsekrował nowy kościół. W 1648r.  zabrano się znowu do gruntownej reparacji kościoła.  W 1687r. podaje nam opis ówczesnego kościoła ks. A. Albinowski. Kościół cały z drzewa zbudowany, poświecony jest na cześć Wszystkich Świętych.  Przy wejściu jest drewniana kruchta. W kosciele znajdują się trzy ołtarze, ale tylko główny jest murowany z kamieniem ołtarzowym. Na nim znajduje się małe tabernakulum a w nim puszka cynowa. Oprócz niej znajduje się tam także srebrna puszka przeznaczona dla chorych. Na boku jest drewniana chrzcielnica z naczyniem mosiężnym do wody. Po lewej stronie ołtarza znajduje się zakrystia.

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: