Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:PROJEKT GMINA RODZINNA NA LATA 2016 – 2020Aktualności
„Gmina Rodzinna Kwitnie”

   W każdym miejscu w Polsce mieszkają rodziny: są dzieci, młodzież, ludzie  średnim wieku, w kwiecie wieku, nieco starsi, seniorzy, wszyscy w różnych rodzinnych powiązaniach – są dzieci, rodzice, dziadkowie, kuzyni, siostrzeńcy i bratankowie, teściowie, synowe, zięciowie… W różnym czasie są różne prądy, mody, trendy w modzie, w muzyce, w kulturze, literaturze, różne dominują hobby, a więc każde pokolenie ma swój własny charakter i swoje własne zainteresowania. Prowadzi to do tego, że zaczynają rozluźniać się więzy w rodzinach, występuje brak zrozumienia, a z tego wynikają nieporozumienia, zatargi, wzruszenia ramionami nad „dziwactwami” bliskich ludzi.

   Dostrzegły to władze Gminy Liniewo. Rada Gminy i wójt Mirosław Warczak zajęli się tą sprawą i w roku 2015 podjął samorząd liniewski uchwałę o realizowaniu i finansowaniu programu Gmina Rodzinna. Cel tego przedsięwzięcia jest oczywisty, a o realizacji mogą decydować wszyscy mieszkańcy. Głównymi realizatorami są Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji i Gminna Biblioteka Publiczna, a włączają się do działań różne organizacje i instytucje: Ochotnicza Straż Pożarna, Koła Gospodyń Wiejskich, Klub Seniora, sponsorzy doraźni. Każdy mieszkaniec może zgłosić własna inicjatywę, by wzbogacić ofertę imprez, przedsięwzięć proponowanych przez organizatorów.

   Już w roku 2016 zrealizowano szereg integrujących rodzinę działań. Mieszkańcy Gminy Liniewo uczestniczyli wycieczce do Parku Dinozaurów w Łebie, w której uczestniczyli dziadkowie, rodzice i dzieci, a tam zastali ogrom atrakcji dla wszystkich. Wprawdzie seniorzy nie korzystali z pontonowych zjeżdżalni wodnych, ale mogli łowić ryby po amatorsku, razem bawili się wszyscy w zamku strachu, opanowali statek piracki, rowery wodne i inne urządzenia, a potem odpoczywali na pięknej tutejszej plaży, w pobliżu słynnych wydm.

   Bardzo ważne przedsięwzięcie, a raczej stały cykl działań, to wizyty w teatrach. Ulubionym teatrem Liniewiaków jest gdyński Teatr Muzyczny, więc nie dziwi eskapada do tego obiektu na spektakl „Ghost”. Uczestnicy od tego dnia, a był to 13 maja, piątek, przestali wierzyć, że piątek 13 jest pechowy.

   A jeszcze wcześniej w Teatrze Miejskim w Gdyni bawiono się świetnie na spektaklu „Być jak Krzysztof Krawczyk” – skupienie panujące na widowni w momentach refleksyjnych, przerywały wybuchy śmiechu, a po opadnięciu kurtyny młodzież i rodzice, dziadkowie spotkali się ze „starym znajomym”, Maćkiem Sykałą, aktorem odtwórcą jednej z głównych ról, który już wcześnie w Gminie Liniewo prowadził szereg animacji w Liniewie, Garczynie, Orlu i Wysinie.

   Ważny był także wyjazd na wycieczkę na Warmię i Mazury, pojechało tam około 100 osób. Ogromne wrażenie wywarł na uczestnikach Wilczy Szaniec – u starszych budził grozę i wywoływał niemiłe wspomnienia, a dla młodzieży był cenną lekcją historii. Odpoczęli od silnych wrażeń w Mrągowie, zwiedzili Starówkę, Bramę Wysoką, deptak, katedrę św. Jakuba, zamek. 

   W 2017 roku, na wniosek dzieci  powtórzono wypad do łebskiego Parku Dinozaurów, a zabawy nie zmąciła niezbyt korzystna aura.

   Ważnym działaniem był spotkanie integracyjne Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w kręgielni „Tokyo Station” w Łęgowie. Młodzi i starsi druhowie pod wodzą Prezesa Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych Wojciecha Prądzińskiego i w obecności wójta Mirosława Warczaka wykorzystywali swą sprawność w zabawie w kręgle, dopingowali się wzajemnie i wspólnie regenerowali siły w „Karczmie u Wiesi”.

   Kontynuacją cyklu działań była kolejna wizyta w teatrze. Tym razem niezłą zabawę mieli młodsi i starsi w Teatrze Muzycznym w Gdyni podczas oglądania spektaklu „Szalone nożyczki”. Widzowie „utonęli” w widowisku i przez całą drogę powrotną jeszcze trwała zabawa tam rozpoczęta. To był wspaniały, rodzinny relaks w niedzielne popołudnie.

   Planów na kolejne przedsięwzięcia jest mnóstwo, a organizatorzy – GOKSiR i Biblioteka Publiczna czekają również na inicjatywy mieszkańców: gdzie i w jaki sposób rodziny mogą się bawić, tworzyć, rywalizować, by więzy się zacieśniały, wszystkim było lepiej, szczęśliwiej, weselej. W dotychczasowych przedsięwzięcia w ramach programu Gmina Rodzinna wzięło udział około 500. mieszkańców Gminy Liniewo.

 

                                                                                  

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: