Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:Instytucje i firmyParafie
Garczyn

Parafia Rzymskokatolickapw. św. Andrzeja Apostoła

Garczyn, 83-420 Liniewo
Tel.: 058 687 93 19

 

 

Kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła w Garczynie jest niezwykle cennym obiektem barokowej architektury sakralnej na Pomorzu. Istniejąca świątynia została wzniesiona w połowie XVI wieku na miejscu pierwotnego kościoła pw. św. Katarzyny. Przypuszcza się, iż budowę kościoła rozpoczęto około roku 1540, jednakże barokowy charakter świadczy o późniejszych przeróbkach bądź o przeciągającej się przez wiele lat budowie. W czasie działań wojennych w 1945 r. kościół został częściowo zniszczony – następnie odbudowany.

 

Świątynia została wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta o wymiarach 28,05 m x 13,35 m. Od zachodu posiada prezbiterium z trójbocznym zamknięciem, a od wschodu wieżę. Kościół jest świątynią jednonawową z wydzielonym przez ścianę tęczową prezbiterium.

 

Wyposażenie kościoła pochodzi w większości z końca XVIII stulecia, choć w ołtarzu podziwiać możemy gotycką figurę Madonny z końca XV wieku, zaliczaną do grupy pomorskich Pięknych Madonn Westfalskich. Czas powstania ołtarza datuje się na drugą połowę XVIII wieku. Cały ołtarz wykonany jest z drzewa sosnowego z przepiękną snycerką pozłacaną. W środku znajduje się rokokowe tabernakulum. Nieco wyżej stoi wspomniana już rzeźba gotyckiej Madonny z Dzieciątkiem. W parafii Garczyn żywy jest jej kult, a mianuje się ją Matką Boską Garczyńską. Na zasuwie kasy pancernej, która chroni rzeźbę Madonny, zamontowano obraz Trójcy Świętej pochodzący z XIX wieku. W zwieńczeniu ołtarza głównego znajduje się obraz przedstawiający męczeńską śmierć świętego Andrzeja Apostoła przypuszczalnie z czasów powstania ołtarza.

 

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: