Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
Komunikat o szkodliwości, identyfikacji i metodach zwalczania barszczu Sosnowskiego
data publikacji: 16.lip.2015

KOMUNIKAT

Wójta Gminy Liniewo

z dnia 15 lipca 2015 roku

o szkodliwości, identyfikacji i metodach zwalczania barszczu Sosnowskiego

                Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną, silnie zachwaszczającą teren, a włoski obecne na jego liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą. Parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenia skóry, powstanie pęcherzy, niegojące się rany, długo nieznikające blizny, zapalenie spojówek. Na szczególne niebezpieczeństwo narażeni są alergicy, dzieci i osoby starsze.

                W naturalnych siedliskach (Kaukaz) roślina osiąga do 1,5 m wysokości, w Polsce natomiast, gdzie ma bardzo dobre warunki do rozwoju dorasta nawet do 3,5 m. Kwiatostany tworzą baldachy złożone z baldaszków. Największy baldach ma położenie centralne i posiada średnicę 30 – 70 cm. Nasiona zaczynają dojrzewać w drugiej połowie lipca, po ich wydaniu roślina obumiera.

                Najprostszą metodą zwalczania barszczu Sosnowskiego jest niszczenie mechaniczne. Niszczenie roślin może polegać na ręcznym (dłonie w rękawiczkach) usuwaniu przy pomocy motyk lub sprzętu specjalistycznego. Najbardziej powszechną i skuteczną metodą jest wykaszanie (2 – 4 zabiegi w ciągu sezonu). Częste koszenie powoduje „zmęczenie” roślin i ich eliminację.

                Możliwa jest również walka chemiczna jako jedna z metod walki z barszczem. Głównym herbicydem dostępnym na rynku jest Rundup stosowany do oprysku jako defoliant oraz może być stosowany do selektywnej metody niszczenia poprzez bezpośrednie wprowadzenie środka w szyjkę korzeniową barszczu po uprzednim jego skoszeniu. Stosowanie środków chemicznych zawsze musi odbywać się zgodnie z przepisami, adekwatnie do uwarunkowań lokalnych oraz z zachowaniem środków bezpieczeństwa i higieny pracy.

                Osoby, które biorą udział w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego bez względu na stosowaną metodę i wykonywaną pracę muszą być poinformowane o szkodliwości tej rośliny i wyposażone
w odpowiednie ubranie ochronne.

                Barszcz Sosnowskiego nie jest uznany za organizm szkodliwy podlegający obowiązkowi zwalczania. O zakresie i metodzie zwalczania tej rośliny decyduje posiadacz działki, na której występuje ognisko barszczu Sosnowskiego.

                                                                                                                    Mirosław Warczak

                                                                                                             /-/ Wójt Gminy Liniewo

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: