Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
Święto Plonów w Liniewie
data publikacji: 06.wrz.2016

DSC000063 września br. w Gminie Liniewie, nieco inaczej niż zwykle, obchodzono Święto Plonów. Wzorem lat poprzednich, uroczystości z tym związane, rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną odprawioną w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Liniewie. Po uroczystej Mszy Świętej i przemarszu korowodu dożynkowego pod przewodnictwem Orkiestry Dętej „LinstarT”pod koncertową sceną przy placu Urzędu Gminy, spotkali się rolnicy z gminy Liniewo i zaproszeni goście, by w ramach „Biesiady Rolnej ” podziękować za dobre zbiory.

k

                Tegoroczne dożynki były nie tylko podsumowaniem całorocznego trudu i bardzo ciężkiej pracy rolników, ale też okazją do wspólnej zabawy. Po otwarciu imprezy przez Lucynę Piwowarczyk i Pawła Myszkiera, podziękowania i życzenia liniewskim rolnikom złożył Wójt Mirosław Warczak oraz Przewodniczący Rady Gminy Wiesław Szarmach. Podczas przemowy Pan Wójt zwrócił szczególną uwagę na trud pracy rolników, bez której nie byłoby na naszych stołach podstawowych produktów. Podkreślił, że symboliczny bochen chleba oraz ziemia dla Rolnika są świętością, że w taki dzień należy oddać hołd spracowanym rękom i sercom każdego rolnika. Zwieńczeniem tych pięknych słów było przełamanie dożynkowego bochna i podzielenie się nim z wszystkimi uczestnikami dożynek.

k

k

               Kolejnym punktem imprezy było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom w konkursie: Piękna Wieś Pomorska 2016” na szczeblu gminnym. W kategorii „Wieś” Stefanowo zajęło I miejsce, na II uplasowała się Deka, a III miejsce ex aequo należało do Garczyna i Orla. W kategorii „Zagroda” zwyciężyli Anna i Andrzej Lipscy, miejsce II zajęła Lucyna Zabrocka, a III  Zenon Szczodrowski, wyróżnienia otrzymali Elżbieta Paździerska i Irena Aszyk. Gwoździem uroczystości i dużą niespodzianką było wspólne pieczenie chleba, bułek i pysznych drożdżówek. Za tak wspaniałą niespodziankę pragniemy z całego serca podziękować panu Pawłowi  Kropidłowskiemu, to dzięki jego uprzejmości i wspaniale wyrobionym cieście w jego piekarni mogliśmy delektować się cudownymi wypiekami. Panowie piekarze wspólnie z mieszkańcami, tymi małymi i tymi nieco większymi, do późnych godzin wieczornych formowali bochenki i bułeczki, które później trafiały do pieca. Po części oficjalnej uroczystości dożynkowych rozpoczęto część rozrywkową. Jako pierwsza w rytmach muzyki swe zdolności wokalne przedstawiła Aleksandra Madejak. Zaśpiewała piękną piosenkę Wioletty Willas „List do matki”. Ola to bardzo zdolna dziewczynka, z pasją rozwija swoje zainteresowania i talent w naszym Domu Kultury.

k

                   Mnóstwa rozrywki dostarczył widzom występ kapeli ludowej z Wejherowa i kabaretu z Jackiem Ziobro na czele, który podczas swojego skeczu skutecznie rozśmieszał zgromadzoną publiczność. W międzyczasie odbywały się liczne konkursy, w których można było wygrać atrakcyjne nagrody: artykuły gospodarstwa domowego i talony pieniężne do Chaty Polskiej ufundowane przez pana Arkadiusza Peeka.

k

                  Dla najmłodszych również zorganizowano wiele atrakcji. Były dmuchane zamki, zjeżdżalnie, rodeo, lody, wata cukrowa. Wszyscy z niecierpliwością czekali na gwiazdę wieczoru – zespół „RAM”, który aż z Ostrowa Mazowieckiego przybył do Liniewa by o godz. 19tej rozruszać czekającą publiczność. Pozytywna energia aż kipiała na placu i scenie. Tegoroczną Biesiadę Rolną zwieńczyła zabawa taneczna z DJ i zespołem Voxer ze Skarszew. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się namioty Kół Gospodyń Wiejskich, w których częstowano licznymi smakołykami: chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym, grochówką, żurkiem i bigosem oraz pysznymi ciastami i kawą.

k

                   Serdecznie dziękujemy nie tylko osobom zaangażowanym w organizację imprezy, dziękujemy również mieszkańcom za udział w Dożynkach, a tym samym włączenie się w kultywowanie pięknej tradycji święta plonów.

                    Projekt realizowany przy wsparciu sponsoringowym PGNiG Polskie Górnictwo Naftowe  i Gazownictwo SA

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: