Program „Opieka wytchnieniowa” dla jednostek Samorządu Terytorialnego jest programem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W roku 2024 realizowana była kolejna edycja w/w programu. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Liniewie w/w program realizował po raz pierwszy. W roku 2024r. ze wsparcia z programu „Opieka wytchnieniowa” skorzystało 6 rodzin: 3 rodziny, w których świadczona była opieka nad dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności oraz 3 rodziny, w których świadczona była opieka nad osobami niepełnosprawnymi (dorosłymi), które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Na podstawie doświadczeń innych gmin z realizowanego programu „Opieka wytchnieniowa” w latach ubiegłych nadal wskazuje się konieczność kontynuacji działań zmierzających do zwiększenia dostępności wsparcia przewidzianego Programem dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów i rozwijania systemu opieki wytchnieniowej na poziomie lokalnym. Osobista, trwała opieka nad osobą niepełnosprawną – niezależnie od tego czy jest to dziecko czy osoba dorosła – której niepełnosprawność niesie szeroki zakres problemów zdrowotnych i znaczne ograniczenie samodzielności, w większości przypadków oznacza potrzebę wsparcia prawie w każdym aspekcie życia tej osoby. Osoby, które na co dzień opiekują się członkiem rodziny ze znaczną niepełnosprawnością musi całkowicie dopasować swoje codzienne funkcjonowanie i swoje życie do osoby niepełnosprawnej. Taki opiekun żyje w warunkach ciągłego obciążenia psychofizycznego. Wiąże się to z rezygnacją z udziału w życiu społecznym, zawodowym, często zaniedbaniem własnego stanu zdrowia. Osoba opiekująca się osobą niepełnosprawną często całkowicie rezygnuje z indywidualnych aspiracji. Coraz częściej zauważyć możemy, iż po wielu latach opieki nad osobą niepełnosprawną kondycja fizyczna i psychiczna ulega pogorszeniu, obniża się poziom komfortu życia zarówno opiekuna jak i osoby z niepełnosprawnością.
Podstawą prawną Programu „Opieka wytchnieniowa” jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 296.).
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- Dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie
o niepełnosprawności - Osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
- Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- Orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie
z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej
i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023r. poz. 100, z późn. zm.),
poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Członek rodziny/opiekun, który jest aktywny zawodowo, również może z w/w formy pomocy skorzystać. W pierwszej kolejności ze wsparcia mogą skorzystać członkowie rodzin/ opiekunowie, którzy nie korzystają z innych form wsparcia np.: z ośrodka wsparcia, ŚDS, dzienny dom pomocy, WTZ i inne.
„Opieka wytchnieniowa” przysługuje w przypadku wspólnego zamieszkiwania członka rodziny/opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą
z niepełnosprawnością, która wymaga stałej pomocy w czynnościach dnia codziennego oraz stałej opieki.
Gmina Liniewo realizuje Program „Opieka wytchnieniowa” w formie pobytu dziennego za uprzednią zgodą gminy w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Usługi w formie opieki wytchnieniowej są bezpłatne dla osób korzystających z w/w wsparcia, co jest bardzo dużą zaletą i zachętą do udziału w Programie. Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego. Dysponentem środków Funduszu jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. Program zawiera wzory niezbędnych dokumentów oraz wniosków. Zawiera również wytyczne dot. zatrudnienia osób, które świadczyć będą opiekę wytchnieniową.
Załączniki
Klauzula