Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
50 lat Gminy Liniewo
data publikacji: 25.sty.2023

i 40 lat Reaktywacji

W niedzielę 22 stycznia 2023 roku, w Gminie Liniewo obchodziliśmy podwójną uroczystość 50 lat istnienia Gminy w obecnych granicach administracyjnych oraz 40-lecie jej reaktywacji.

Decyzja z przebiegiem uroczystości w styczniu podyktowana była jak najbardziej zbliżonym terminem rocznicy powstania gminy, która to utworzona została decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej z dniem 1 stycznia 1973 roku.

Niestety, ku niezadowoleniu mieszkańców w roku 1976 przestała być samodzielną jednostką administracyjną ze względu na połączenie z gminą Nowa Karczma, w efekcie czego powstała – gmina Nowa Karczma-Liniewo. Taka sytuacja przetrwała do 1 października 1982 roku, kiedy to w wyniku wielu starań mieszkańców reaktywowano gminę Liniewo.

Uroczystości związane z obchodami tej podwójnej uroczystości rozpoczęto mszą św. sprawowaną przez księdza Grzegorza Flisikowskiego, proboszcza parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Liniewie.

Wyjątkową atmosferę mszy podkreślały poczty sztandarowe: Gminny, OSP, Pszczelarzy oraz Szkoły, wprowadzone przez celebransa do kościoła. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta LinStarT z Liniewa.

Podczas kazania ksiądz Grzegorz podkreślił „… gmina jest jak jedna wspólnota i wszyscy powinniśmy być jej częścią…. Nie trzeba dziś nikomu dziękować za obecność, bo jest to święto nas wszystkich”.

Po zakończonej eucharystii w uroczystym korowodzie przemaszerowano ulicami Liniewa do Urzędu Gminy, gdzie odbyła się kolejna część obchodów.

Na scenie Domu Kultury czekała Dyrektor Lucyna Piwowarczyk, która przywitała wszystkich zgromadzonych mieszkańców jak i gości.

Pierwsze słowa do przybyłych skierował Wójt Gminy Liniewo Mirosław Warczak tak rozpoczynając swoje przemówienie:

„Cieszę się jesteśmy tu dzisiaj, by wspólnie przeżywać tak ważne dla naszej gminy chwile.

Dzisiejszy jubileusz 50 rocznicy utworzenia gminy Liniewo to wielkie dla nas wszystkich święto. Miło jest dzielić się radością w tak szanownym gronie z dotychczasowych dokonań, a nawet wspólnie czerpać naukę z tego co się nie udało jeszcze dokonać”.

Serdecznie witam:

  • Mieszkańców gminy,
  • Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich,
  • Druhny i druhów strażaków,
  • Seniorów,
  • Przedsiębiorców,  Rolników, Pszczelarzy,
  • Księży, Sołtysów, Radnych,
  • Nauczycieli  i Młodzież,
  • Wszystkich pracowników i współpracowników z Urzędu Gminy i samodzielnych jednostek organizacyjnych.

W dniu dzisiejszy świętujemy tak naprawdę urodziny naszej gminy w gronie przyjaciół oraz naszych rodzin. 

W pewnym sensie przecież jako gmina  jesteśmy rodziną i myślę że za to sformułowanie nie obrazicie się na mnie. Jesteśmy wspólnotą wartości, historii i wspólnych dokonań. Razem tworzymy, budujemy, razem kształtujemy otaczająca nas rzeczywistość. Jaka ona będzie – zależy od każdego z nas  Nasza gmina to wspólny  dom. Postarajmy się , aby był to dom szczęśliwy i pełen miłości.  Stwórzmy dom, w którym dba się o wychowanie i edukację jego najmłodszych mieszkańców. Taki w którym pomaga się najsłabszym, starszym i chorym. Rozejrzyjmy się wokół, być może ktoś taki potrzebuje naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni , nie bądźmy bierni. Poprzez działalność społeczną, kulturalną czy choćby zwykła sąsiedzką życzliwość możemy uczynić nasze życie lepszym.

Obchodząc tak szczególną uroczystość wspominamy wydarzenia sprzed lat. Mieszkańców naszej gminy: radnych, sołtysów wszystkich kadencji, naczelników, wójtów, przewodniczących rad, przewodniczących rad narodowych, członkiń kół gospodyń wiejskich, druhny i druhów strażaków w tym wszystkich komendantów gminnych oraz prezesów osp, nauczycieli, księży, rolników, seniorów, pracowników urzędu gminy, pszczelarzy, przedsiębiorców, milicjantów, policjantów, żołnierzy, opiekę medyczną, doradztwo rolnicze , służby komunalne, rolne, całą opiekę kulturę i sport bez wątpieni wszyscy wymienieni razem jak i każdy z osobna miał i ma dalszym ciągu bezsprzeczny wkład w dobro naszej gminy. Trudno dzisiaj ocenić kto miał ten wkład większy czy mniejszy nie to jest najważniejsze, ale na pewne podziękować z perspektywy tych ostatnich 50 lat trzeba wszystkim bez wyjątku za ich zasługi i dokonania.

To właśnie czyniąc przypominam, że każdy z nich przyczynił się w swój indywidualny i swoisty sposób w swoim czasie do systematycznego i wieloletniego budowania nowej rzeczywistości tej pięknej Liniewskiej Ojczyzny, którą dzisiaj mamy. Wszyscy oni bez wyjątku zapisali się wiec tylko i wyłącznie złotymi zgłoskami na kartach naszej historii. „W rozwijającej się gminie wszyscy jesteśmy zwycięzcami”.

Z głębi historii oraz moich skromnych doświadczeń z całego serca dziękuję Wam za ten trud i wysiłek wspólnego współistnienia oraz budowania naszego wspólnego domu jakim jest gmina Liniewo dzisiaj. Dziękuję tym wszystkim, którzy żyją, są wśród nas ale również tym którzy już od nas odeszli, ale ich zasługi nigdy nie zaginą i będą legendą wśród nas.

Podsumować można to krótko:

Demokracja wynika z przeświadczenia, że w zwykłych ludziach tkwią niezwykłe możliwości.

A je żeli chodzi o naszą działalność gminą służb gminnych to:

Tak jak już kiedyś powiedziałem:

„Rzeczy niemożliwe robimy od ręki a na cuda jeszcze trzeba będzie trochę poczekać”.

Obchodzimy dzisiaj w pewnym sensie tak jak już wspomniałem urodziny naszej gminy, więc czas na życzenia.

Pozwólcie, ze złoże je w imieniu swoim i Waszym. Oby w naszej gminie spełniły się piękne marzenia nas wszystkich tu obecnych i nie tylko. Byśmy żyli spokojnie, dostatnio i szczęśliwie. Byśmy pozostawili następnym pokoleniom naszą małą ojczyznę jeszcze piękniejszą. Byśmy umieli czerpać z ponadczasowego dziedzictwa poprzednich pokoleń, szanować prawa i wartości jakimi się kierowali nasi pradziadowie – zapewne wtedy przyszłe pokolenia także będą nas wspominać z dumą i szacunkiem.

Dziękuję za uwagę i Szczęść Boże na następne  50 lat”.

Przewodniczący Rady Gminy Adam Sosnowski powiedział m.in. „Można powiedzieć, że 50 lat minęło, niczym jeden dzień… Jak wspomniał wójt, gmina jest jak rodzina, a w rodzinie bywa różnie. Są dobre chwile, a czasami złe. Władze gminy muszą zaspokoić potrzeby i oczekiwania wszystkich mieszkańców, ale czasami jest to bardzo trudne”.

W swoim wystąpieniu Sekretarz Gminy Jacek Sosnowski przedstawił krótki rys historyczny powstania gminy i jej późniejszej reaktywacji.

Na scenie wyświetlono krótką prezentację starych historycznych zdjęć.

Podczas uroczystości padło wiele pięknych słów jak i życzeń. Na scenie wystąpiły Orkiestra Dęta LinStarT, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Liniewa i Wysina oraz grupa młodzieży z sekcji wokalnej Domu Kultury w Liniewie.

Po występach artystycznych Mirosław Warczak zaprosił na tort oraz poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Liniewa, Lubieszyna, Wysina i Iłownicy oraz Kluby Seniora z Głodowa i Liniewa.

Zgromadzeni, pijąc kawę i racząc się „smakołykami” różnego rodzaju, jeszcze długo cieszyli się wspólnym towarzystwem przy akompaniamencie dwóch akordeonów, na których bardzo skocznie grali Panowie Eliasz Potrykus oraz Bartłomiej Freda.

To wspólnie spędzone święto upłynęło w bardzo radosnej atmosferze i niejednej osobie przypomniało o tym jak szybko płynie czas, części osób które przyczyniły się do tego jak dziś wygląda gmina niestety nie ma już między nami. „Tych co odeszli” uczczono minutą ciszy lecz pewnie nie jednemu z nich należałby się co najmniej osobny artykuł, by docenić wkład włożony w oblicze dzisiejszej gminy lub serce oddane jej mieszkańcom.

Niedzielna  uroczystość podkreślała wartość wspólnotową małej ojczyzny liniewskiej oraz to, że mieszkańcy tworzą gminę. Dlatego chcielibyśmy wszystkim zaangażowanym osobom w organizację tych obchodów serdecznie podziękować. Wszystkim jednostkom gminy oraz każdemu z osobna,  którzy obecnie ale również we wcześniejszych latach oddali część swojego serca, zaangażowania czy też siły w tworzenie Gminy Liniewo – Naszej Małej Społeczności i Ojczyzny.

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: