Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
Biesiada Rolna czyli tradycyjne Dożynki w Gminie Liniewo
data publikacji: 29.sie.2022

W sobotę 27 sierpnia, odbyły się Dożynki Gminne pod nazwą Biesiada Rolna. Tegorocznym gospodarzem święta rolników było Głodowo, a zaszczytną funkcję starostów pełnili Państwo Elżbieta i Henryk Kajzer.

Uroczystości rozpoczęto dziękczynną mszą świętą w Kościele Filialnym pod wezwaniem Maksymiliana Marii Kolbego w Głodowie, koncelebrowaną przez księży proboszczów Roberta Mańk, Grzegorza Flisikowskiego i Marka Kaletę. Podczas eucharystii poświęcone zostały wieńce dożynkowe przyniesione przez przedstawicieli wszystkich sołectw z terenu gminy Liniewo oraz chleb dożynkowy. Po jej zakończeniu korowód dożynkowy w asyście orkiestry dętej LinStarT przemaszerował na miejsce uroczystości, na boisko sportowe przy świetlicy wiejskiej w Głodowie.

Przybywających mieszkańców oraz gości przywitali prowadzący tą biesiadę Lucyna Piwowarczyk dyrektor Domu Kultury w Liniewie oraz Paweł Myszkier. Zgodnie ze zwyczajem zaprosili starostów dożynkowych na scenę by uroczyście przekazali chleb dożynkowy  Wójtowi Gminy Liniewo Mirosławowi Warczakowi oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Adamowi Sosnowskiemu, którzy rozdali podzielony chleb zgromadzonym uczestnikom dożynek.  

Wójt Gminy Liniewo podczas swojego przemówienia przywitał serdecznie Wszystkich Mieszkańców oraz przybyłych Gości, wymieniając odwiedzających w tych dniach gminę Liniewo grupę gości z  partnerskiej gminy Ebsdorfergrund z terenu Niemiec oraz przebywających w Liniewie obywateli z Ukrainy.

Zaznaczył, że to święto dla gminy rolniczej jest wpisane w tradycję i ma niezwykłą wagę dla wszystkich mieszkańców. Powiedział do zgromadzonych: „Dzisiejsza uroczystość jest świętem całego rolniczego stanu. To dziękczynienie Bogu za opatrzność oraz tegoroczne zbiory. To także święto dziękowania naszym Rolnikom za ich ciężko spracowane ręce i serca w pracy na roli. Dziękuję Wam Kochani Rolnicy za ten tegoroczny plon, trud i wysiłek. Doskonale wiemy, że pomimo tegorocznej niesprzyjającej aury pogodowej, w tym roku mieliśmy na przemian suszę, wichury albo ulewne deszcze, to Wy rolnicy pokazaliście bohaterski hart ducha, odwagę, patriotyzm, szlachetne oddanie w służbie narodu, wielkie serce oraz silną wiarę w to, że plon i tak będzie dobry. Dziękuję jeszcze raz za to, że w tych coraz trudniejszych czasach niedoborów i rosnących lawinowo cen dalej produkujecie żywność na nasze stoły. Chciałbym również podziękować za Waszą społeczną aktywność, codzienny trud oraz przywiązanie do wiary tradycji i dziedzictwa kulturowego tej pomorskiej ziemi wcześniej Prus Królewskich.

Pozdrawiam przy okazji wszystkich pracowników i przedsiębiorców związanych z rolnictwem, naszych samorządowców, organizacje rolnicze, Radnych, Sołtysów, Koła Gospodyń Wiejskich, Strażaków, Seniorów, Młodzież oraz Księży, którzy słowem Bożym wspomagali naszych rolników. „RAZEM DLA GMINY” zawsze znaczy więcej. Jeszcze raz serdeczne Bóg zapłać

Po przemówieniu Mirosława Warczaka głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Adam Sosnowski, który również dziękował naszym rolnikom za trud i oddanie dla tej liniewskiej ziemi. Dziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego pięknego święta oraz za piękne wieńce dożynkowe.

Potem głos zabrali zaproszeni goście między innymi Piotr Karczewski, który odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do wszystkich rolników oraz Pan Henryk Ossowski. Ostatni głos zabrał burmistrz Andreas Schultz, który był obecny w delegacji gości z Ebsdrfergrund. Podczas swojego przemówienia podkreślił, że współpraca miedzy naszymi gminami trwa już 24 lata. Na koniec przekazał Wójtowi gminy Liniewo ławkę, która ma być symbolem pojednania, solidarności pomiędzy narodami, współpracy oraz budowania wspólnej przyszłości w zjednoczonej Unii Europejskiej.

Kolejnym punktem na stałe wpisanym w scenariusz dożynek jest rozstrzygnięcie i nagrodzenie laureatów konkursu „Piękna wieś pomorska 2022”

W tym roku na szczeblu gminnym. W kategorii Wieś zwyciężyło sołectwo Sobącz II miejsce otrzymało sołectwo Garczyn, III Deka, a w kategorii Zagroda Rolnicza I miejsce powędrowało do Adama Mądrego, II miejsce zdobyła Pani Magdalena Gostkowska-Drzewicka, III Michał Mielnikow, IV miejsce Jarosław Richert. Oprócz głównych nagród osoby nagrodzone otrzymały bony podarunkowe od salonu optycznego Oko-Pasja za które bardzo dziękujemy.

LOT Serce Kaszub uhonorowało KGW Gminy Liniewo. Nagrody dla KGW Liniewo, Iłownicy, Lubieszyna i Wysina wręczyła Pani Patrycja Weiher.

Część artystyczno-rozrywkową wypełniła wspaniała kapela Zgrôwańcë, czyli kapela kaszubskich zgrywusów z Kościerzyny. Serca podbił wspaniały duet Dancing Band z Szczawnicy-znany z list przebojów TV Silesia. Od godziny 20.30 do 2.00 w nocy grał i śpiewał zespół Standard z Głodowa.

Całości dożynkowej oprawy dopełniły ustawiane namioty, stoiska handlowe, ale także stoiska z grochówką, ciastem, kawą i herbatą, chlebem ze smalcem i ogórkami. Dzieci miały sporo atrakcji: zjeżdżalnię, jazdę na byku. Z LOT Serca Kaszub z Kościerzyny zorganizowano dla uczestników artystyczny namiot malowania odlewów gipsowych, oraz warsztaty serowarskie.

Wójt Gminy Liniewo serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym osobom, Mieszkańcom gminy w tym wszystkim współpracownikom z Domu Kultury oraz poszczególnych referatów i samodzielnych jednostek organizacyjnych urzędu gminy za pomoc i przygotowanie tej wspaniałej imprezy. Szczególne podziękowania kierujemy do LOT Serce Kaszub. Dzięki pozyskanym środkom przez tę organizację z Narodowego Centrum Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu EtnoPolska 2020 mogliśmy rozszerzyć na naszych dożynkach gminnych ofertę skierowaną do wszystkich uczestników uroczystości.

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: