Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
Dożynki Gminne w Garczynie – Biesiada Rolna 2017
data publikacji: 04.wrz.2017

2 września w Garczynie, odbyły się Dożynki Gminne Gminy Liniewo.

Ta tradycyjna uroczystość jest zwieńczeniem rolniczego trudu, dlatego zgromadziło się na niej bardzo wielu mieszkańców Gminy. Po uroczystej Mszy Świętej korowód prowadzony przez tegorocznych Starostów Panią Renatę i Pana Leszka Mielewczyków w asyście gminnej orkiestry dętej  „LinstarT” przeszedł z kościoła na boisko sportowe, gdzie rozstawiono scenę, namioty, kuchnię z zwyczajową grochówką, żurkiem , bigosem, chleb ze smalcem, pysznymi ciastami oraz tortem ufundowanym przez BS Starogard Gdański z okazji 120 lecia działalności. Pod namiotem rozstawiono stoły, wiele różnorodnych kramów z przekąskami, napojami, a także częstowano wieprzowiną ufundowaną przez Państwo Jolantę i Andrzeja Kreft. Dzieci miały sporo atrakcji: zjeżdżalnie, jazdę na byku, wirtualną strzelnicę.

 

Pierwszym punktem uroczystości (poza powitaniem wszystkich zgromadzonych przez prowadzących imprezę Lucynę Piwowarczyk i Pawła Myszkiera) było przekazanie bochna dożynkowego chleba gospodarzom Gminy Liniewo – Wójtowi Mirosławowi Warczakowi  i Przewodniczącemu Rady Gminy Wiesławowi Szarmachowi, którzy „przełamali się” nim ze wszystkimi obecnymi na dożynkach mieszkańcami i gośćmi w tym między innymi z Panem Senatorem Waldemarem Bonkowskim, z Radnymi Sejmiku Województwa Pomorskiego z panem Piotrem Karczewskim oraz Dariuszem Męczykowskim, z Wicestarostą Kościerskim Panem Henrykiem Ossowskim, Panią dyr. banku Hanną Latoszewską. Podziękowania i życzenia pomyślności w dalszym rolniczym trudzie przekazali obaj gospodarze gminy na ręce wszystkich rolników. Pan senator Waldemar Bonkowski życzył wszystkim rolnikom siły  i wytrwałości w tej trudnej mozolnej pracy, także Pan Piotr Karczewski oraz Henryk Osowski skierowali piękne słowa szacunku dla rolników, którzy w tym roku mieli sporo trudności i nadal mają. W imieniu przybyłej na uroczystości delegacji zaprzyjaźnionej niemieckiej gminy Ebsdorfergrund, Jolanta Peterson oraz Przewodniczący współpracy polsko-niemieckiej Wissler Eberhard wygłosili przemowę do uczestników dożynek, nawiązując do naszej wieloletniej współpracy. Pani Hanna Latoszewska podziękowała wszystkim mieszkańcom za wieloletnia współpracę z BS i z tej okazji zaprosiła wszystkich zgromadzonych na pyszny tort.

 

 Oficjalną część zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Liniewie imprezy zakończyło ogłoszenie wyników konkursu „Piękna wieś pomorska 2017” na szczeblu gminnym. W kategorii Wieś zwyciężyło sołectwo Stefanowo, II miejsce otrzymało sołectwo Głodowo, III Deka, a w kategorii Zagroda Rolnicza I miejsce powędrowało do Pani Danuty Wenta, II miejsce zdobyła Pani Iwona Bławat, III Elżbieta Niemczyk, IV miejsce Zygmunt Widemann.

 

 

Część artystyczno-rozrywkową wypełniła  zaprzyjaźniona od lat  Kapela Biesiadno-Kaszubska „Buffet” z Kartuz. Pan Maciej Morawiec z Sobącza wspólnie z grupą przyjaciół przeniósł naszych mieszkańców w czasy średniowieczne, gdzie żyli rycerze.    

Uczestnicy dożynek mieli okazję osobiście dotknąć prawdziwego węża, zobaczyć akrobacje przygotowane przez cyrkowca FAKIRA. Ogniste pokazy na długo pozostaną w pamięci uczestników Dożynek. Gwiazdą wieczoru była Gabi Gold, piosenkarka z Czech.    

Gabi Gold znana w wielu krajach Europy, USA, Kanadzie i Australii (w Polsce z programu telewizyjnego Tadeusza Drozdy ,,Herbatka u Tadka”, zawitała  do nas na naszą uroczystość dożynkową, aby Państwo dobrze się bawili. Artystka zaśpiewa dla nas wiele znanych piosenek w języku polskim , ale również w swoim ojczystym języku. Koncert był bardzo trafiony w gusta naszych mieszkańców, wspólnie ze sobą spędziliśmy dobrze czas.

Gdy tylko wybiła godz. 20.30 na scenie pojawił się zespół AKORD. Duet dał z siebie wszystko, mogliśmy usłyszeć w ich wykonaniu  wiele wspaniałych znanych utworów, doskonale bawiliśmy się do 2.00 w nocy.

Bardzo serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, którzy włączyli się w nasze wspólne Dożynki Gminne. Kolejną imprezę zaliczamy do udanych.

Z podziękowaniem dla wszystkich

GOKSiR Liniewo

 

 

 

Organizatorzy nie mogliby z takim rozmachem przygotować liniewskich dożynek bez wsparcia finansowego ze środków PGNiG S.A

 

 

 

 

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: