Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
Dzień Jedności Kaszubów
data publikacji: 17.mar.2023

Przybliżając trochę historię i genezę atrybutów kaszubskich, kolory flagi i godło Kaszub są czarno-żółte oraz posiadają wizerunek czarnego gryfa na złotym tle. To symbolika związana z książętami pomorskimi. Czarny gryf na żółtym tle był obecny w herbie Księstwa Pomorskiego. Od tego symbolu dynastia książąt pomorskich nazywana była Gryfitami.
Gryf, mityczne zwierzę mające korpus lwa a głowę i skrzydła orła oraz końskie uszy występuje w herbie Pomorza, w herbie województwa kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Wyprzedzając obchody tegoroczne o dwa dni, w szkole podstawowej w Głodowie odbyły się obchody Dnia Jedności Kaszubów. Uroczystości rozpoczęto mszą św. sprawowaną przez księdza Dawida Tyborskiego. Podczas eucharystii pierwsze czytanie oraz modlitwę powszechną odczytali uczniowie z głodowskiej szkoły w języku kaszubskim. Niemałym zaskoczeniem były dwa utwory religijne zagrane na trąbkach przez Panią Dyrektor Szkoły w Głodowie Sylwię Bronk oraz ucznia Huberta Grabskiego.

Po zakończonej mszy uczniowie wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi przemaszerowali do szkoły. Tam odbyła się druga część uroczystości.

Wśród zaproszonych byli: Mirosław Warczak Wójt Gminy Liniewo, Alicja Koprek Skarbnik Gminy Liniewo, Sławomir Zabrocki Wiceprzewodniczący Rady Gminy Liniewo, Arkady Grabski Radny Rady Gminy Liniewo oraz Mirela Wrosz Sołtys wsi Głodowo.

Podczas części artystycznej uczniowie tańczyli, śpiewali i przybliżali historię Kaszub oraz Kaszubów. W bardzo bogatym programie znalazło się miejsce na hymn Kaszub, znane abecadło kaszubskie ale i na bardziej nowoczesną, muzyczną odsłonę historii. Na koniec tego wspaniałego przedpołudnia, wszyscy zebrani w holu szkoły bawili się i tańczyli wspólnie z zespołem muzycznym „Viol-ART.”

Podczas uroczystości kilka słów do uczniów i nauczycieli skierował Mirosław Warczak Podsumowując powiedział: „(…) dziękujemy serdecznie za zaproszenie na tę wspaniałą uroczystość i prosimy o więcej. Wiem, że dużo czasu zajęło przygotowanie tych występów zarówno uczniom jak i nauczycielom i za to również wszystkim bez wyjątku dziękuję”.

Jak dowiedzieliśmy się pomysłodawcą przedsięwzięcia była Pani Dyrektor Sylwia Bronk, natomiast za przygotowanie całości artystycznej odpowiadała Pani Natalia Grabska, nauczycielka języka kaszubskiego.

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: