Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
Dzień Sąsiada oraz otwarcie centrum rekreacyjnego „Stacja Liniewo Pomorskie”
data publikacji: 10.lip.2023

W niedzielę, 9 lipca 2023 roku, nastąpiło uroczyste poświecenie oraz symboliczne przecięcie wstęgi na nowo powstałym centrum rekreacyjnym w Liniewie.

Powstanie tego miejsca oraz zagospodarowanie terenu pokolejowego było marzeniem wielu radnych oraz mnóstwa osób zaangażowanych w realizację tego projektu. Przypomnijmy, że wartość robót budowlanych inwestycji to ogromna kwota 5 166 000,00 zł, natomiast dofinansowanie, które pozyskano z programu Polski Ład wyniosło 4 655 000,00 złotych.

Miejsce, które z zasady powinno gromadzić wszystkich mieszkańców gminy Liniewo niezależnie od wieku, uroczyście otwarto na festynie integracyjnym pn. „Dzień Sąsiada”, który na stałe wpisał się w harmonogram imprez na terenie naszej gminy.

Podczas uroczystego otwarcia obecni miedzy innymi: Mirosław Warczak Wójt Gminy Liniewo, Alicja Koprek Skarbnik Gminy Liniewo, Adam Sosnowski Przewodniczący Rady Gminy Liniewo, Henryk Miotk Sołtys wsi Liniewo oraz radni i sołtysi. Wśród zaproszonych Gości na tę uroczystszość byli między innymi: Marcin Horała Poseł na Sejm, Alicja Żurawska Starosta Kościerski, Hanna Latoszewska Dyrektor Banku Spółdzielczego, Krzysztof Michnowski Radny Rady Powiatu Kościerskiego, Dariusz Męczykowski Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, Michał Majewski Burmistrz miasta Kościerzyna, Adam Bork Komendant Powiatowy Policji w Kościerzynie, Wiesław Janusz Wykonawca oraz ks. Grzegorz Flisikowski z parafii w Liniewie, który dokonał uroczystego poświęcenia inwestycji na festynie Dnia Sąsiada.

W tym miejscu należy przypomnieć skąd pomysł na festyn. Od wielu lat pragnieniem Mirosława Warczaka Wójta Gminy Liniewo oraz Lucyny Piwowarczyk Dyrektor Domu Kultury w Liniewie było zorganizowanie festynu, na którym będzie można  po prostu pobiesiadować, porozmawiać lub spotkać sąsiada z domu obok czy też z sąsiedniej wsi. Niestety, wcześniejsze obwarowania związane z pandemią wstrzymały plany i wszelkie spotkania. Dopiero w zeszłym roku zorganizowano I Dzień Sąsiada i udał się on doskonale. Tym bardziej, że od I edycji współorganizatorami festynu są druhowie z OSP Liniewo, którzy przygotowują pokazy umiejętności OSP jak i MDP cieszące się dużym zainteresowaniem.   

Dlatego otwarcie centrum rekreacyjnego połączono z tym właśnie festynem, by tradycję spotkań w gminie Liniewo podtrzymywać w miejscu, które gromadziło wielu mieszkańców jak i przybyłych gości na stacji kolejowej. Nie zmienialiśmy przyjętej w zeszłym roku formy pikniku, bo zależało nam najbardziej na tym, by się spotkać i porozmawiać. Przedział wiekowy tego wydarzenia był od najmłodszych mieszkańców, aż po tych najbardziej „dojrzałych”.

Dorosłym uczestnikom pozostawiliśmy swobodę rozmów i spacerów natomiast dla najmłodszych były słodkości, popcorn, lody, zabawy i animacje oraz piękne brokatowe tatuaże i kolorowe warkoczyki. Nie zabrakło smacznych potraw (bardzo wielu) jak i stoisk handlowych. Podczas trwającego festynu, gorące posiłki serwowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Liniewie, które mimo upału, dzielnie wytrwały przy gorącym grillu i gofrownicy.

Całość wydarzenia poprowadziła Lucyna Piwowarczyk Dyrektor Domu Kultury w Liniewie, a swoimi wspaniałymi występami muzycznymi uświetnili to sąsiedzkie spotkanie, laureaci wielu konkursów muzycznych, wychowankowie sekcji wokalnej GOKSiR w Liniewie.

Organizatorami festynu byli Wójt Gminy Liniewo Mirosław Warczak i GOKSiR w Liniewie oraz współorganizatorzy OSP Liniewo wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Liniewie.

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: