Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
Gminne Dożynki 2023
data publikacji: 29.sie.2023

Dożynki w Gminie Liniewo przyciągnęły tłumy mieszkańców i gości. Atrakcji i chętnych do zabawy nie brakowało. Tegorocznymi gospodarzami święta plonów była wieś Wysin.

Przed miejscową jednostką OSP zgromadzili się uczestnicy uroczystego korowodu dożynkowego by wspólnie udać się do kościoła parafialnego na Mszę świętą w intencji rolników. Uroczystą Eucharystię sprawował ks. Proboszcz Arkadiusz Ćwikliński wraz z ks. Grzegorzem Flisikowskim i ks. Robertem Mańk. Podczas mszy św. zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz tradycyjny bochen chleba przyniesiony przez starostów dożynkowych Państwa Iwonę i Bogdana Aszyk.

Zaraz po nabożeństwie korowód dożynkowy poprowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą LinStarT wraz z przepięknymi wieńcami dożynkowymi, udali się na boisko szkolne w Wysinie.

Część oficjalna dożynek odbyła się na scenie, gdzie po powitaniu przez prowadzących imprezę – Lucynę Piwowarczyk i Pawła Myszkier, nastąpiło przekazanie bochna chleba wypieczonego z tegorocznych plonów, na ręce gospodarza gminy, Wójta Mirosława Warczaka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Liniewo Adama Sosnowskiego.

Wójt Gminy Liniewo rozpoczynając swoje wystąpienie przywitał wszystkich przybyłych na uroczystość oraz wyraził swoje uznanie dla pracy rolników, pszczelarzy i sadowników. Kilka słów do zgromadzony skierował również przewodniczący Rady Gminy Liniewo Adam Sosnowski. Wójt Mirosław Warczak powitał również przybyłych gości z zaprzyjaźnionej gminy z Ebsdorfergrund wraz z nowym Burmistrzem Hanno Kernem na czele. Pan Burmistrz podczas swojego krótkiego wystąpienia przekazał na ręce Wójta Gminy Liniewo obraz przedstawiający zamek z terenu Gminy Ebsdorfergrund oraz wyraził nadzieję na kolejne spotkanie z mieszkańcami Liniewa.

Wśród osób, które wystąpiły tego dnia byli miedzy innymi: doradca Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, Pan Piotr Karczewski, który odczytał uroczysty list Prezydenta skierowany do Rolników. Następnie nastąpiło uroczyste przekazanie nagród dla zwycięzców w gminnym etapie konkursu „Piękna Wieś Pomorska  2023” w kategoriach Piękna Wieś oraz Zagroda.

Po części oficjalnej rozpoczęto wspólne biesiadowanie oraz artystyczną część tego wydarzenia. Na zgromadzonych czekała miedzy innymi: grochówka, bigos, chleb ze smalcem, ciasto, kawa i herbata oraz wata cukrowa i popcorn. Rozegrano konkurs strzelecki miedzy sołectwami o puchar Mirosława Warczaka Wójta Gminy Liniewo przygotowany i przeprowadzony przez Bractwo Kurkowe ze Skarszew pod czujnym okiem Arkadego Grabskiego. Tego popołudnia oraz wieczoru wystąpiły miedzy innymi: KGW z Wysina, Julia Bałachowska, KGW „Aparatki” z Wielkiego Klińcza, gwiazda wieczoru Paweł Gołecki oraz Eliasz Potrykus. Wspólną zabawę zakończył pokaz teatru ognia Manipura z Gdańska.

Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym osobom w organizację tegorocznych Dożynek.

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: