Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
Przemowa Wójta Gminy Liniewo wygłoszona w Niemczech z okazji 20- lecia istnienia partnerstwa gmin Ebsdorfergrund – Liniewo
data publikacji: 02.paź.2019

Witam serdecznie całą społeczność gminy Ebsdorfergrund na czele z jej władzami i Burmistrzem Andreasem Szultzem, zaproszonymi dostojnymi gośćmi oraz przedstawicielami Związku Partnerskiego ….,

 

Dzisiaj świętujemy i przeżywamy wspaniały i okrągły Jubileusz 20 Lecia współpracy pomiędzy naszymi zaprzyjaźnionymi gminami.

                W całej rozciągłości i głębi tej historii tej współpracy kontakty między naszymi gminami umożliwiały wzajemne poznanie, burząc nierzadko uprzedzenia natury historycznej. Nawiązywanie przyjacielskich więzów przełożyło się bezpośrednio na likwidację różnego typu szkodliwych stereotypów dla których w zjednoczonej Europie nie powinno być już miejsca. Każda z naszych gmin wniosła do tej wspólnej przestrzeni partnerstwa i współistnienia własne wartości, przekonania, podobną lecz odmienną  sztukę i kulturę, wzbogacające w ten sposób  o tzw. „wartość dodaną” naszą współpracę  w Europie regionów i  Europie narodów.

My to oczywiście czynimy na poziomie lokalnym, ale suma takich lokalnych kontaktów jak nasze przekłada się w rezultacie na atmosferę wzajemnych kontaktów na szczeblach wyższych niż dotychczas. Uczestniczymy w ten sposób w przekładaniu  zjednoczenia Europy na język lokalnej dobrej praktyki.

W imieniu naszej delegacji pragnę raz jeszcze wyrazić radość z dzisiejszego wielkiego naszego wspólnego Jubileuszu oraz zaproszenia delegacji naszej gminy do wspólnego jego świętowania i nadziei, że w ten sposób odwiedzając się nawzajem wzbogacają się relacje międzyludzkie w naszych społecznościach bez których nawet najlepsze i najszlachetniejsze pomysły oraz idee pozostają tylko martwymi zapisami na papierze.

„Często ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów”

Partnerstwo naszych gmin jest inicjatywą i projektem, który w sposób oczywisty przyniósł korzyści obydwu naszym stronom. Już sam fakt bliższych kontaktów pozwolił mieszkańcom naszych gmin poznać się bliżej, co współpracę i kontakty siłą rzeczy uczyniło bardziej ciepłymi i przyjacielskimi. Ja osobiście jako wójt gminy Liniewo zajmuję się tym już 17 rok z rzędu.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że w ramach naszego partnerstwa zawarta jest misja pokoju, braterstwa i pojednania, wymiany kulturowej oraz wzajemnego poznania między naszymi narodami.

Dzisiaj kiedy stajemy u progu zupełnie nowych wyzwań i globalnych zagrożeń, terroryzmem, zmian klimatycznych, skutków Breksiitu w Unii Europejskiej, czy globalnych wojen handlowych i gospodarczych pomiędzy wielkimi mocarstwami TEGO ŚWIATA musimy zdawać sobie wszyscy sprawę z tego jak bardzo należy  zabiegać o pokój, o partnerstwo i wzajemną współpracę bo jak nigdy dotąd jesteśmy od siebie zależni na wielu płaszczyznach. Płyniemy na jednym globalnym okręcie.

Niech więc duch wolności, pokoju i braterstwa będzie dla nas wszystkich kierunkowskazem naszych wspólnych działań a solidarność i wspólne korzenie kulturowe Europy naszym największym skarbem wspólnego partnerstwa i współistnienia.

 

 

Tylko oddychając płucem zarówno wschodnim i zachodnim Europy możemy  stać się jedną wielką rodziną narodów, silną przez swoją różnorodność, zrozumienie i pojednanie ponad podziałami.

 

Na koniec mojego krótkiego wystąpienia chciałby serdecznie podziękować za te 20 lat partnerstwa naszych gmin wszystkim zaangażowanym w to mieszkańcom tej gminy i powiatu Marburg. Serdeczne podziękowania (Herzlichen Dank an ) kieruję też na ręce Burgemeistera :

  • Andreasa Schultza,
  • Elizabeth Newton,
  • Ewy i Henrich Leninger ,
  • Helmudt Piscator ,
  • Jurgen Schafer ,
  • Gotthard Seim ,
  • Heinrich Rabenau
  • Hartmut Reise
  • Heinrich Breischtad 

Ze strony polskiej natomiast:  podziękowania należą się dla Romana Szuta i jego rodziny.

Dziękuję bardzo za uwagę i życzę udanego dalszego świętowania.

 

 

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: