Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
W minioną sobotę tj. 12 lutego odbyło się zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej z Wysina połączone z poświeceniem i przekazaniem nowoczesnego samochodu strażackiego dla tej jednostki.
data publikacji: 16.lut.2022

Z początkiem roku tradycyjnie już Strażacy z czterech jednostek OSP gminy Liniewo spotykają się na zebraniach sprawozdawczych z działań podjętych w poprzednim roku. Jednostka z Wysina jako trzecia z rzędu zwołała swoich rycerzy, wcześniej spotkali się strażacy z Liniewa i Lubieszyna.

To sobotnie spotkanie miało niezwykle uroczysty charakter, ponieważ zostało połączone z oficjalnym przekazaniem nowego wozu bojowego marki Renault Premium.

Wśród zaproszonych gości była Pani Alicja Żurawska, tym razem pełniąc nową funkcję prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Kościerzynie oraz Zastępca Komendanta PSP w Kościerzynie mł. bryg. Rafał Duzowski oraz druhowie i druhny z jednostek OSP Głodowo, Lubieszyn, Liniewo oraz z Nowa Karczma.

Sala strażnicy w Wysinie wypełniona umundurowanymi druhami seniorami, czynnymi strażakami oraz młodymi adeptami tej zaszczytnej służby, napawała dumą nie tylko włodarzy gminy.

Zebranie sprawozdawcze poprowadził Wiesław Szarmach, Komendant Gminny OSP Liniewo. Jak wynikało z odczytanego sprawozdania strażacy OSP z Wysina  w  minionym roku do akcji wyjeżdżali aż 62 razy. Jak podkreślił Prezes OSP w Wysinie Szymon Wakuliński, oprócz typowych działań ratowniczych, druhowie z Wysina pomagali również dowozić m.in. osoby niepełnosprawne na szczepienia przeciw Covid-19, a także brali udział w akcjach dezynfekowania miejsc użyteczności publicznej. Wielu z nich miało okazję doskonalić swoje umiejętności uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach. Ponadto, dzięki wsparciu różnych instytucji, PSP oraz samorządów, jednostce udało się zakupić sprzęt niezbędny do codziennej pracy druhów. 

Kolejnym punktem spotkania było przyznanie tytułu Honorowego Prezesa OSP w Wysinie, druhowi Jerzemu Bałachowskiemu, który został jednocześnie ojcem chrzestnym nowego samochodu.

Przegłosowano kilka ważnych kwestii i co najważniejsze jednogłośnie udzielono zarządowi absolutorium za poprzedni rok.

W pierwszej kolejności gratulacje złożył Prezes Zarządu Głównego Gminy Liniewo dh Wojciech Prądziński, życząc tylu powrotów co wyjazdów z akcji oraz winszował wymiany wieloletniego Stara na nowy Renault Premium.

Wójt Gminy powiedział między innymi: Cieszę się, że do Państwa męstwa,  odwagi, honoru i wyszkolenia w dniu dzisiejszym dołączamy kolejny sprzęt (tj. samochód marki Renault Premium). Sam wóz bojowy nikogo nie uratuje, tu potrzeba dzielnych, zdeterminowanych strażaków i taka jest właśnie straż w Wysinie.  Opatrzność Św. Floriana zawsze będzie czuwać nad Wami Legionistami Św. Floriana.

Głos zabrali również goście. Pani Alicja Żurawska powiedziała, że to jej pierwsze spotkanie ze strażakami odkąd pełni zaszczytną funkcję prezesa, dodała również: „Muszę przyznać, że do tej pory nie angażowałam się bezpośrednio w codzienne działania strażaków, ale zawsze jako samorząd powiatowy staraliśmy się wspierać jednostki OSP. Ale teraz mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że jestem jedną z Was”

W imieniu Komendanta Tomasza Klinkosza, chciałbym podziękować za to, co robicie na co dzień. Udział w 62 akcjach to naprawdę sporo. Dzięki takiemu zaangażowaniu, wspieracie nasze działania i nam pomagacie” – podkreślił mł. bryg. Rafał Duzowski, zastępca komendanta PSP w Kościerzynie.

Ostatnim punktem było oficjalne przekazanie kluczyków i dowodu rejestracyjnego przez Wójta Gminy Liniewo Mirosława Warczaka oraz Skarbnik Gminy Alicję Koprek na ręce naczelnika OSP Wysin dh Eliasza Potrykusa. Samochód poświecił ks. proboszcz Arkadiusz  Ćwikliński.

Samochód Renault Premium, z którego będą korzystać strażacy z Wysina kosztował 179 tys. zł. Z tej kwoty, 159 tys. zł przekazała gmina Liniewo, natomiast pozostałe 20 tys. zł było wkładem własnym jednostki z Wysina.

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: