Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
Gminne Dożynki w Liniewie
data publikacji: 01.wrz.2020

Dożynki gminne są wieloletnią tradycją, dzięki której możemy podziękować Panu Bogu za plony, a rolnikom za ich ciężką pracę. W tym roku w związku z pandemią koronawirusa uroczystości dożynkowe zostały ograniczone do minimum, odbyły się w kameralnym i rodzinnym gronie, zrezygnowano również ze wspólnej zabawy.Gospodarzem tegorocznej uroczystości było Liniewo. Mszę świętą dziękczynną w intencji rolników odprawił ksiądz Grzegorz Flisikowski.  Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy na czele z orkiestrą dętą LinStart przemaszerowali na plac przy Urzędzie Gminy w Liniewie. Tam nastąpiło powitanie wszystkich uczestników Dożynek przez Wójta Gminy Liniewo Mirosława Warczaka i Przewodniczącego Rady Gminy Liniewo Adama Sosnowskiego.

– Dzisiejsze święto jest naszym zbiorowym sposobem oddania podziękowań i wyrazów szacunku dla spracowanych rąk, serc i umysłów rolników oraz otrzymanych z niebios plonów z tegorocznych żniw. Zapewne Wszyscy wiecie, że rolnicy w pewnym sensie to górnicy, którzy mozolną pracą swoich rąk, serc i umysłów formują i zmieniają świat na lepsze. Rolnicy to także pielgrzymi, ponieważ dobro uczynili swoim obowiązkiem i sposobem działania, a te dobre uczynki, które wynikają z tych działań, to niewidzialne zawiasy we wrotach niebios (…). – podkreślał Wójt Gminy Mirosław Warczak.

Kilka ciepłych słów do zebranych, na temat polskiej wsi i ciężkiej pracy rolników skierowała również posłanka Magdalena Sroka. Całą uroczystość poprowadzili: Lucyna Piwowarczyk, dyrektor GOKSiR i Paweł Myszkier z Wysina.

Na ręce gospodarzy gminy starostowie dożynek Małgorzata Augustynowicz i Andrzej Prądziński złożyli bochen chleba, który zgodnie z tradycją został podzielony, ale niestety nie trafił bezpośrednio do mieszkańców.

Po oficjalnej części nadszedł czas na podsumowanie konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2020”.  Najpiękniejszą wsią gminy Liniewo została miejscowość Deka, na drugim miejscu uplasował się Garczyn, trzecie miejsce przypadło miejscowości Chrztowo. Najładniejszą zagrodą w gminie Liniewo okazała się posesja pana Michała Mielnikow. Zagroda pani Magdaleny Gostowskiej – Drzewickiej zajęła drugie miejsce. Trzecie miejsce otrzymała zagroda Jolanty Lonn i Stanisława Narlocha.

Podczas uroczystości odbył się także przegląd kół gospodyń wiejskich oraz zespołów biesiadnych. Na scenie zaprezentowali się: Klub Seniora z Głodowa, KGW Liniewo, KGW Wysin, KGW Lubieszyn oraz duet muzyczny, w składzie Eliasz Potrykus i Krzysztof Gach. Panie wzięły również udział w konkursie kulinarnych. Swoje kucharskie talenty zaprezentowały koła z Liniewa, Lubieszyna, Iłownicy, Wysina i Orla oraz Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Liniewo. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pierwsze miejsca. Serdecznie gratulujemy.

 

 

Uroczystość dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Etnopolska 2020”

 

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: