Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
CORAZ WIĘKSZE SZKODY I STRATY SPOWODOWANE PRZEZ BOBRY!
data publikacji: 26.kwi.2021

Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowisko przy Radzie Gminy w Liniewie mając na uwadze liczne wnioski mieszkańców, głównie rolników zgłaszających szkody, które spowodowane są przez bobry, dokonały lustracji w terenie. Lustracja objęto głównie użytki zielone położone po obu stronach rzeki WIETCISA i MAŁA WIERZYCA. Stwierdzono że koryta tych rzek są w pełni wypełnione wodą, a przylegle do nich użytki zielone zalane. Rolnicy nie maja możliwości wejścia z nawożeniem i innymi pracami, gdyż jest to niemożliwe.

Ponadto stwierdzono, że poprzez coroczne zalewanie wszystkie trawy szlachetne wyginęły, pozostały jedynie trawy mniej szlachetne i chwast. Zalane łąki ponadto są doskonałym miejscem na szkody spowodowane przez dziki, którym do rycia nie przeszkadza podmokły i zalany teren łąk. W związku z tym szkody spowodowane przez bobry są wypłacone i realizowane przez Skarb Państwa. Komisja informuje ,że wnioski o odszkodowania należy składać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku ul Chmielna 54/57 80-743 Gdańsk telefon kontaktowy (58) 683-68-00 , fax (58) 683-68-03 email: sekretariat.gdansk@rdos.gov.pl.

Pomoc przy składaniu wniosków oraz więcej informacji na temat szkud wyrządzonych przez bobry można uzyskać w Urzędzie Gminy w Referacie Rolnictwa i Ochrony Środowiska pod numerem telefony (58) 687-85-26.

Komisja informuje również, że upoważniono Wójta Gminy Liniewo do podjęcia niezbędnych działań, aby rozwiązać ten problem m.in. poprzez Wody Polskie , Wojewodę Pomorskiego itp.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z terenu gdzie występują szkody spowodowane przez bobry.

Komisja działała w składzie: Przewodniczący – Stanisław Burek

Członkowie – Stanisław Narloch i Henryk Lutka

Treść i zdjęcia: Stanisław Narloch

Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska

przy Radzie Gminy w Liniewie

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: