Ten serwis używa cookies, zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji.
jesteś w dziale:
Upłynęło 80 lat od tamtych wydarzeń….
data publikacji: 27.kwi.2021

21 kwietnia 2021 roku w Liniewie obchodzono 80 rocznicę tragiczniej śmierci dwóch mieszkańców Liniewa.

  Przypomnijmy, Wincentego Gruszkę i Bazylego Pstronga niewinnych, bez procesu, powieszono w publicznej egzekucji, za rzekome podpalenie stodoły. Fałszywe oskarżenie złożył członek SS Karl Wischer, który przejął gospodarstwo wraz z domem i sklepem państwa Gruszków, po ich wcześniejszym wysiedleniu przez Niemców.

Mieszkańcy wspominają, że Wischer prawdopodobnie sam podpalił stodołę. Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku po latach przesłał dokumenty rodzinom zamordowanych, z których wynika, że egzekucja miała zastraszyć polską ludność i zwalczyć ewentualne akty sabotażu. Ciała obu mężczyzn zostały zabrane i rodziny przez wiele lat nie wiedziały gdzie zostali pochowani. W miejscu tych tragicznych wydarzeń po latach stanął pamiątkowy obelisk. Jedna z ulic Liniewa nosi nazwiska obu Naszych Mieszkańców.

  Dla uczczenia tamtych wydarzeń delegacje złożyły kwiaty, zapalono znicze, zawyły syreny Straży Pożarnej. Wśród osób biorących udział w tym wydarzeniu była córka zamordowanego Wincentego Gruszki, Pani Władysława Białas i synowa Pani Czesława Gruszka. Wiązanki złożyli: Mirosław Warczak Wójt Gminy Liniewo, Adam Sosnowski Przewodniczący Rady Gminy, Wojciech Prądziński Prezes OSP Liniewo, Zbigniew Staroszczyk Wiceprezes OSP i Wiera Bejger skarbnik OSP Liniewo. Honorową wartę pełniły Druhny z Młodzieżowej Ochotniczej Straży Pożarnej z Liniewa.

W 2012 roku, w Dzienniku Bałtyckim, pojawił się obszerny artykuł, w którym opisane zostały wydarzenia z 1941 roku jak i o księdzu Leszku Jażdżewskim, który przypadkiem odnalazł groby Bazylego i Wincentego.

Z artykułem można zapoznać się klikając w poniższy link.

https://dziennikbaltycki.pl/egzekucja-w…/ar/643347

Dzięki uprzejmości jednej z Mieszkanek Liniewa udostępniamy artykuł i zdjęcie z prywatnych zbiorów.

.

.

Powiązane zdjęcia:

Kontakt: