Działając na podstawie art. 25 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1508 z późn. zm.), art. 11 ust. 2, art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 450 ze zm.) oraz Uchwały Rady Gminy Liniewo nr II/8/2018 z dnia 30 listopada 2018 r. w sprawie uchwalenia rocznego planu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2019r.
Wójt Gminy Liniewo ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. zadania z zakresu pomocy społecznej dla podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 tej ustawy, prowadzących działalność pożytku publicznego w zakresie pomocy społecznej, których cele statutowe są zgodne z przedmiotem niniejszego konkursu.
- Rodzaj zadania
Przedmiotem konkursu ofert jest powierzenie wykonania zadania, będącego zadaniem własnym gminy, wraz z udzieleniem dotacji na zapewnienie 5 osobom bezdomnym z terenu gminy Liniewo schronienia wraz z wyżywieniem, w schronisku dla osób bezdomnych.
Celem konkursu jest wyłonienie podmiotu, któremu zostanie zlecone wykonanie zadania z zakresu pomocy społecznej w zakresie udzielenia schronienia osobom bezdomnym z terenu gminy Liniewo. Oferta dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.
- Obszary realizacji zadania:
- a) zapewnienie tymczasowego miejsca całodobowego pobytu osobom bezdomnym
z terenu Gminy Liniewo, - b) zapewnienie całodziennego wyżywienia,
- c) prowadzenie usług aktywizacyjnych ukierunkowanych na wzmacnianie aktywności społecznej, uzyskanie samodzielności życiowej i wyjście z bezdomności.
Warunki realizacji zadania w szczególności obejmują:
Schronisko musi działać zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie minimalnych standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi i ogrzewalni (Dz. U. z 2018 r. poz. 896).
Schronisko dla osób bezdomnych powinno realizować zadania w następującym zakresie usług:
- umożliwienie spożycia posiłku oraz dostęp do pomieszczenia kuchennego umożliwiającego samodzielne przygotowanie posiłku i gorącego napoju,
- umożliwienie skorzystania z prysznica, wymiany odzieży,
- umożliwienie prania i suszenia odzieży,
- zapewnienie dezynfekcji i dezynsekcji odzieży w przypadku braku możliwości jej wymiany,
- zapewnienie informacji o dostępnych formach pomocy, a w razie potrzeby pomoc w jej zorganizowaniu,
- zapewnienie usług aktywizujących ukierunkowanych na wzmacnianie aktywności społecznej, uzyskanie samodzielności życiowej i wyjście z bezdomności,
- wzmacnianie aktywności społecznej może być realizowane m.in. przez:
- trening umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych,
- trening umiejętności interpersonalnych i umiejętności rozwiązywania problemów,
- uczestnictwo w grupach wsparcia,
- Uzyskanie samodzielności życiowej i wyjście z bezdomności może być realizowane m.in. przez:
- zajęcia przygotowujące do podjęcia zatrudnienia,
- trening gospodarowania własnym budżetem,
- trening prowadzenia gospodarstwa domowego,
- uczestnictwo w zajęciach centrum lub klubu integracji społecznej,
- zapewnienie opieki przez co najmniej 1 opiekuna na nie więcej niż 50 osób przebywających w schronisku,
- ponadto w schronisku zatrudnia się nie mniej niż 1 pracownika socjalnego na nie więcej niż 50 osób przebywających w schronisku,
- w porze nocnej w schronisku powinna być zapewniona opieka przez co najmniej 1 opiekuna.
Dopuszcza się podmioty prowadzące w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 8 lutego 2018r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 700) ogrzewalnie, noclegownie lub schroniska dla osób bezdomnych, niespełniających standardów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 48a ust. 14 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym cytowaną ustawą, które są obowiązane dostosować do w/w standardów ogrzewalnie, noclegownie lub schroniska dla osób bezdomnych do dnia 31 grudnia 2020 r. do złożenia ofert niespełniających wymogów zawartych w pkt II ppkt od 1 do 11.
- Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację tego zadania
Na realizację zadania w 2019 r. Gmina Liniewo planuje przeznaczyć kwotę 55.000,00 złotych,
Na realizację zadania tego samego rodzaju przeznaczono w 2017 r. kwotę w wysokości 51.000,00 złotych, zaś do października 2018 kwotę 40.633,00 złotych.
- Zasady przyznawania dotacji:
- Zlecenie zadania i udzielenie dotacji następuje z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r., poz. 450 z późn. zm.).
- Wójt Gminy Liniewo przyznaje dotacje celowe na realizację zadań wyłonionych w konkursie, dla których nie stosuje się trybu odwołania.
Oferta powinna określać koszt 1 osobodoby.
- Wójt Gminy Liniewo może odmówić podmiotowi wyłonionemu w konkursie przyznania dotacji i podpisania umowy, w przypadku gdy okaże się, że:
1) rzeczywisty zakres realizowanego zadania znacząco odbiega od opisanego w ofercie;
2) podmiot lub jego reprezentanci utracą zdolność do czynności prawnych;
3) zostaną ujawnione nieznane wcześniej okoliczności podważające wiarygodność merytoryczną lub finansową oferenta;
- W ramach dotacji dofinansowane będą wyłącznie wydatki bieżące bezpośrednio związane z realizacją zadań. Dotacje nie mogą być przeznaczone na zadania o charakterze inwestycyjnym oraz na inne nie związane z przedmiotem zadania.
- W ramach udziału własnego oferenci mają możliwość wniesienia wkładu osobowego (w tym pracy społecznej członków i świadczeń wolontariuszy), pod warunkiem przestrzegania następujących zasad:
1) zakres, sposób i liczba godzin wykonywania pracy przez wolontariusza muszą być określone w porozumieniu zawartym zgodnie z art. 44 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
2) wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanej pracy;
3) jeżeli wolontariusz wykonuje pracę taką jak stały personel, to kalkulacja wkładu pracy wolontariusza winna być dokonana w oparciu o stawki obowiązujące dla tego personelu; jeżeli wolontariusz wykonuje prace wymagające odpowiednich kwalifikacji, to kalkulacja wkładu pracy wolontariusza winna być dokonana w oparciu o obowiązujące stawki rynkowe; w pozostałych przypadkach przyjmuje się, iż wartość pracy wolontariusza nie może przekroczyć kwoty 14,70 zł za jedną godzinę pracy.
- Szczegółowe i ostateczne warunki realizacji, finansowania i rozliczania zadania reguluje umowa zawarta pomiędzy oferentem a Wójtem Gminy Liniewo.
- Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji, ani nie gwarantuje przyznania dotacji w wysokości wnioskowanej przez oferenta.
- Dotacja przekazana będzie miesięcznie za poprzedni miesiąc na podstawie wydanych przez Dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Liniewie decyzji administracyjnych przyznających miejsce w schronisku dla osób bezdomnych. Podstawą rozliczenia finansowego będzie zestawienie imienne osób przebywających w schronisku (załączone do faktury) zawierające ilość dni pobytu oraz kwotę do zapłaty wnoszoną przez Zamawiającego. Rozliczenie wraz z fakturą za miesiąc poprzedni zostanie przedłożone do dnia 20-tego kolejnego miesiąca
- W przypadku braku osób potrzebujących pomocy w postaci schronienia zastrzega się prawo niewykorzystania miejsca w schronisku. zapłata nastąpi za faktyczna liczbę osób bezdomnych korzystających ze schroniska.
- Wójt Gminy Liniewo zastrzega sobie prawo do zmiany wysokości środków przeznaczonych na realizacje zadania w zakresie wynikającym z uchwalonego budżetu.
- Ponadto Wójt Gminy Liniewo zastrzega sobie prawo zmiany wysokości dotacji w przypadku nieprzewidzianej w czasie ogłoszenia konkursu zmiany potrzeb w zakresie usługi.
- Termin i sposób składania ofert
Podmioty uprawnione do udziału w postępowaniu konkursowym, składają prawidłowo wypełnione pisemne osobne oferty wg wzoru określonego w rozporządzeniu przewodniczącego komitetu do spraw pożytku publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzorów sprawozdania z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057), wraz z załącznikami. Oferta musi być czytelna oraz wypełniona we wszystkich punktach, które dotyczą oferenta (jeżeli punkt nie dotyczy oferenta – należy wpisać „nie dotyczy”). W przypadku opcji „niepotrzebne skreślić”, należy dokonać właściwego wyboru. Ofertę podpisuje osoba lub osoby upoważnione do składania oświadczenia woli.
Do oferty należy dołączyć :
1) wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego lub inny właściwy dokument stanowiący o podstawie działalności podmiotu:
- a) w przypadku fundacji i stowarzyszeń – aktualny (zgodny ze stanem faktycznym) wypis z Krajowego Rejestru Sądowego,
- b) w przypadku pozostałych podmiotów – inny dokument właściwy dla podmiotu,
- c) dla podmiotów działających na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego oraz do innych kościołów i związków wyznaniowych, obowiązkowym dokumentem jest kopia dekretu o mianowaniu księdza na proboszcza parafii, pełnomocnictwa lub upoważnienia zarządu głównego wydane dla osób go reprezentujących z oddziałów terenowych nie posiadających osobowości prawnej;
2) inne jeśli wymagane np. dokumenty upoważniające daną osobę lub osoby do reprezentowania podmiotu – dotyczy podmiotów, które w dokumencie stanowiącym o podstawie działalności nie posiadają informacji o osobach upoważnionych do reprezentowania podmiotu, oświadczenia właściwego organu, zarządu głównego lub innego organu wykonawczego, wyrażające:
- a) upoważnienie na składanie oferty na realizację określonego zadania publicznego,
- b) zgodę na zawarcie w imieniu podmiotu składającego ofertę umowy z Gminą Liniewo,
- c) upoważnienie do dysponowania uzyskanymi funduszami i dokonywania rozliczeń w tym zakresie,
3) odpis statutu lub inny dokument potwierdzający zakres działalności podmiotu – w przypadku kopii dokumentów winny one być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione do reprezentacji,
4) informację o wcześniejszej działalności podmiotu składającego ofertę w zakresie, którego dotyczy zadanie;
Uwaga:
– załączniki należy potwierdzić za zgodność z oryginałem na każdej stronie (pieczątka organizacji, podpis osoby upoważnionej z pieczątką imienną oraz datą);
– ofertę muszą podpisać osoby, które zgodnie z zapisami w KRS lub innym dokumencie prawnym są upoważnione do reprezentowania oferenta na zewnątrz i zaciągania w jego imieniu zobowiązań finansowych (zawierania umów).
Miejsce i terminy składania ofert
Oferty należy składać w siedzibie organizatora konkursu: Sekretariat Urzędu Gminy w Liniewie ul. Dworcowa 3, 83-420 Liniewo osobiście lub drogą pocztową do dnia 28 grudnia 2018 r. do godz. 12:00 (decyduje data wpływu do sekretariatu, a nie data stempla pocztowego).
Ofertę konkursową należy złożyć w zamkniętej kopercie z adnotacją „Konkurs z zakresu pomocy społecznej” z zaznaczeniem danych adresowych wnioskodawcy.
- Termin, tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu wyboru ofert
Realizacja zadania zostanie powierzona oferentowi, który złożył w tym zakresie najkorzystniejszą ofertę. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone oddzielnie na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej gminy Liniewo oraz Biuletynie Informacji Publicznej niezwłocznie, nie później niż w ciągu 10 dni od upływu terminu składania ofert.
- Przy wyborze ofert będą stosowane kryteria:
– możliwości realizacji zadania przez oferenta, posiadanie wykwalifikowanej kadry i rzeczowych zasobów oraz dotychczasowe doświadczenie i osiągnięcia w realizacji zadań podobnego rodzaju (pkt 0-5).
– koszty realizacji zadania, ocena przedstawionej kalkulacji pod względem celowości zadania, oszczędności oraz efektywności wykonania zadania oraz udział środków własnych i innych źródeł finansowania (pkt 0-5).
– ocena i analiza realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku organizacji pozarządowej lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków (pkt 0-5).
- Wójt Gminy Liniewo, uwzględniając opinię komisji konkursowej, dokona wyboru najkorzystniejszej oferty.
- Decyzja Wójta Gminy Liniewo jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
- Zleceniodawca ustali termin podpisania umów na realizację zadań przez Podmiot, który został wybrany w drodze konkursu.
- Postanowienia końcowe
- Wójt Gminy Liniewo zastrzega sobie prawo do odwołania konkursu bez podania przyczyny oraz przesunięcia terminu składania ofert oraz terminu rozstrzygnięcia konkursu.
- Informacje na temat konkursu można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Liniewie ul. Dworcowa 3 tel. 58- 687-85-37
Wójt Gminy Liniewo
/-/ Mirosław Warczak
Liniewo, 6 grudzień 2018 r.